فرمالدهید 37% مرک کد 104002

محلول فرمالدهید یا فرمالین عضوی ساده اما مهم آلدئیدها به‌صورت خالص، گازی بی‌رنگ، تند، بسیار قابل اشتعال، تحریک‌کننده و توکسیک با وزن مولکولی کم است.،محلول فرمالدهید به‌خوبی در آب، الکل‌ و سایر حلال‌های قطبی حل می‌شود.

به دلیل خواص الکتروفیلی قوی، بسیار واکنش‌پذیر است، به‌راحتی تحت پلیمریزاسیون قرار می‌گیرد. در دمای بالاتر از 150 درجه سانتی‌گراد به متانول و مونوکسیدکربن تجزیه می‌شود. علاوه بر این، به‌راحتی در معرض نور خورشید به دی اکسید کربن فوتوکسید می‌شود.

محلول فرمالدهید خالص از طریق اکسیداسیون کاتالیزوری متانول به‌صورت مایع تولید می‌شود. این فرآیند در یک مرکز بسته انجام می‌شود و منجر به محلول فرمالدئید در آب همراه با متانول در غلظت‌های مختلف می‌شود.

این محصول ممکن است بیشتر تخلیص شده یا به پارافورمالدئید (شکل پلیمری شده فرمالدئید) که به شکل یک پودر یا پوسته سفید، تبدیل شود. فرمالدئید خالص از نظر تجاری در دسترس نیست، بنابراین معمولاً به‌عنوان محلول آبی 37% (از نظر وزنی) كه به فرمالین معروف است ارائه می‌شود.

محلول فرمالدهید در ذخیره نمونه‌های بیولوژیکی و مومیایی استفاده می‌شود زیرا پروتئین‌ها را فیکس کرده و از تجزیه آن‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین، به‌عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود زیرا باعث از بین رفتن حشرات و بسیاری از میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

فرمالدئید که جایگاه مهمی در زمینه پزشکی دارد، در آزمایشگاه آناتومی برای تعیین جسد و ذخیره طولانی‌مدت آن استفاده می‌شود و در آزمایشگاه‌های بافت‌شناسی و آسیب‌شناسی در مرحله تثبیت یا فیکس بافت‌ها استفاده می‌شود. در آزمایشگاه‌های آناتومی ماکروسکوپی که بیشتر از محلول فرمالدئید استفاده می‌شود، باید برخی اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از اثرات مضر فرمالدئید انجام شود.

برای این منظور نباید از غلظت کافی 10٪ فراتر رفت. مواد منتظر کشف باید به‌گونه‌ای بسته شوند که فاقد هوا باشد. قسمتی که مطالعه ماکروسکوپی در آن انجام می‌شود باید مجهز باشد تا بخار فرمالدئید بلافاصله از محیط خارج شود.

علاوه بر این، کارکنان باید در مورد عوامل خطر محیطی، مواد شیمیایی توکسیک و محافظت در برابر عوامل خطر، و استفاده از دستکش و ماسک آموزش ببینند. اقداماتی که برای مقابله با منابع انتشار باید انجام شود شامل افزایش تهویه، تریت بافت با کلرید آمونیوم در آزمایشگاه‌های آناتومی، استفاده از سیستم‌های تهویه مکنده لوکال و بهبود تهویه عمومی است.

انجام این اقدامات در محیط‌های در معرض فرمالدئید برای حداقل رساندن اثرات سمی و توکسیک فرمالدئید ضروری است.

 

کاربرد

محلول فرمالدئید یا فرمالین به‌عنوان یک عامل فیکس کننده سلول‌ها و بافت‌ها استفاده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *